Webmail Provozní informace

Časté dotazy - F.A.Q.

 1. Domény
  1. Co je to doména? Jaké typy domén existují?
  2. K čemu je doména? Potřebuji svou doménu?
  3. Jak si mohu zaregistrovat novou doménu?
  4. Jak převedu svoji existující doménu na WebDum.com?
 2. Webhosting
  1. Co je to webhosting?
  2. Jakou výhodu nabízí placený webhosting oproti freehostingu?
  3. Jak je to s diskovým prostorem?
  4. Jak mohu kopírovat data na server a ze serveru?
  5. Jak změním přístupová práva k souborům na serveru?
  6. Jak mohu modifikovat stránku 404?
  7. Jak je to s limity přenosu dat (traffikem)?
 3. Konfigurace
  1. Jak a jaké služby mohu samostatně konfigurovat?
  2. Jak změním svoje hlavní přístupové heslo na server WebDum.com?
  3. Jak mohu konfigurovat své e-mailové účty?
  4. Jak mohu spravovat své domény 3. řádu?
 4. Elektronická pošta
  1. Jakým způsobem mohu přistupovat ke své elektronické poště?
  2. Jak mohu konfigurovat své e-mailové účty?
 5. Platby a doklady
  1. Jakým způsobem mohu uhradit platbu?
  2. Jakým způsobem získám daňový doklad?
  3. Vystavuje server WebDum.com certifikát o vlastnictví domény?

A. Domény

Co je to doména? Jaké typy domén existují?
Stručně řečeno, doména je unikátní internetová adresa. Název domény například zadáváte do svého webového prohlížeče, když si chcete prohlédnout stránky firmy nabízející zboží, které Vy potřebujete. Doménu také zadáváte, bude-li psát e-mail - zde je název domény vše, co je obsažené za znakem @. Zpravidla se rozlišují tyto typy domén:
 • doména nejvyššího řádu (úrovně) - TLD (Top Level Domain), což je např. ".cz" nebo ".com",
 • doména 2. řádu (úrovně) - domény tvaru "firma.cz",
 • doména 3. řádu (úrovně) - domény tvaru "firma.server.cz".
K čemu je doména? Potřebuji svou doménu?
Chcete-li mít na internetu své webové stránky, pak doménu zpravidla potřebujete, aby bylo možné zadat do webového prohlížeče snadno zapamatovatelnou adresu. Mnoha lidem stačí doména 3. řádu, kterou webhostingové servery většinou poskytují zdarma, firmám však lze doporučit jedině domény druhého řádu. Vlastníte-li doménu druhého řádu s názvem své firmy, získáte velkou konkurenční výhodu: zákazník může ihned zadat do svého prohlížeče pravevasifirmu.cz a prohlédnout si Vaši prezentaci, aniž by musel zdlouhavě hledat, kde jsou stránky umístěny. Vlastnit doménu s názvem své firmy je dnes otázkou prestiže, čehož využívají mnozí spekulanti, kteří si doménu zaregistrují místo Vás a pak se Vám ji pokusí prodat za nemístně vysokou cenu. Proto zaregistujte svoji doménu co nejdříve!
Jak si mohu zaregistrovat novou doménu 2. řádu?
Nejprve zkontrolujte, zda je doména volná. To můžete provést buď na úvodní stránce WebDum.com nebo na této stránce. Až doménu ověříte, stačí už jenom vyplnit objednávkový formulář a zbytek již zařídíme my. Doporučujeme Vám současně s doménou vybrat i webhostingové služby, více v naší nabídce.
Jak převedu svoji existující doménu na WebDum.com?
Vzhledem k tomu, že neexistují žádná jednotící pravidla pro různé typy domén, je třeba postupovat individuálně. V objednávce, prosím, zvolte převedení stávající domény a zadejte její název. Po dokončení objednávky očekávejte e-mail, ve kterém Vás požádáme o další informace nutné k převedení domény.

B. Webhosting

Co je to webhosting?
Webhostingem se rozumí nabídka diskového prostoru na webovém serveru a dalších příslušných služeb. Jsou-li webhostingové služby poskytovány zdarma, pak se často označují jako freehosting.
Jakou výhodu nabízí placený webhosting oproti freehostingu?
Vyžadujete-li rychlé a zaručené jednání, odborný přístup a pomoc při řešení problémů, nebo nadstandardní a flexibilní služby, zvolte placený webhosting. Freehostingové služby mají svoji nezastupitelnou roli především v kategorii osobních stránek. Server WebDum.com se snaží, aby námi poskytované služby zůstaly na vysoké úrovni a vyhověly tak náročným požadavkům kladeným na placený webhosting, a současně aby ceny zůstaly zachovány v relacích, kdy si může každá firma i každý jedinec objednat kvalitní webhosting.
Jak je to s diskovým prostorem?
Naše standardní webhostingové programy obsahují jistý základní prostor na disku, např. u programu Vila je to 1000 MB. Tuto velikost lze během objednávání zvětšit. Taktéž není problém přidělit Vám větší kapacitu na disku, pokud během provozu zjistíte, že objednaný diskový prostor nebude dostatečný. Do Vašeho diskového prostoru se počítá i prostor obsazený databází a elektronická pošta.
Jak mohu kopírovat data na server a ze serveru?
K přístupu na server pro přímý přenos dat, tj. kopírování a stahování souborů, můžete použít dva protokoly: SFTP a FTP. Protokol FTP je velmi populární a rozšířený způsob přenosu dat mezi serverem a klientem, SFTP je pak jeho zabezpečená verze. Doporučujeme používat pouze SFTP. Podrobný návod, jak přistupovat na server, je na této stránce.
Jak změním přístupová práva k souborům na serveru ?
Potřebujete-li změnit přístupová práva, použijte například program WinSCP. Návod, jak postupovat, naleznete na této stránce.
Jak mohu modifikovat stránku 404?
Přečtěte si návod, jak používat soubory .htaccess.
Jak je to s limity přenosu dat (traffikem)?
Každý webhostingový program má standardně přiděleny povolené limity přenosu dat v řádu desítek gigabajtů za měsíc. Přenos dat v uvedených limitech není nijak omezován. Pokud při objednávání víte, že překročíte limit, zvolte buď vyšší typ programu, nebo v doplňkových službách zaškrtňete požadované hodnoty. V případě, že dojde k většímu přenosu dat, než je povoleno, chápeme toto jako požadavek na zvýšení povoleného traffiku a podle platného ceníku Vám doúčtujeme odpovídající částku od běžného do posledního měsíce trvání zakázky. Upozorňujeme Vás, že běžné stránky za jeden měsíc generují traffic v řádu stovek megabajtů - my tedy nabízíme deseti- až stonásobek běžných hodnot!

C. Konfigurace

Jak a jaké služby mohu samostatně konfigurovat?
V hlavním administračním rozhraní máte možnost konfigurovat svoje databáze MySQL, nastavovat poštovní účty a měnit přístupové heslo.

Jak změním svoje hlavní přístupové heslo na server WebDum.com?
Použijte administrační rozhraní pro změnu hesla.

Jak mohu konfigurovat své e-mailové účty?
Použijte administrační rozhraní pro nastavení poštovních účtů . Podrobný popis nastavení poštovních účtů naleznete na této stránce.

Jak mohu spravovat své domény 3. řádu?
Doménu třetího řádu snadno vytvoříte nebo zrušíte tak, že ve svém domovském adresáři vytvoříte nebo smažete adresář s požadovaným jménem. Podrobnosti najdete na této stránce.

D. Elektronická pošta

Jakým způsobem mohu přistupovat ke své elektronické poště?
Návod pro použití elektronické pošty na serveru WebDum.com naleznete na této stránce.

Jak mohu konfigurovat své e-mailové účty?
Použijte administrační rozhraní pro nastavení poštovních účtů . Podrobný popis nastavení počtovních účtů naleznete na této stránce.

E. Platby a doklady

Jakým způsobem mohu uhradit platbu?
Platby přijímáme pouze bankovním převodem. Veškeré podrobnosti o platbě budou uvedeny v e-mailu, který Vám zašleme po obdržení objednávky. Prosíme Vás, NEPLAŤTE, dokud neobdržíte fakturu! Při placení, prosím, nezapomeňte uvést VARIABILNÍ SYMBOL, který je shodný s číslem faktury. Bez uvedení variabilního symbolu nejsme schopni identifikovat Vaši platbu.

Jakým způsobem získám daňový doklad?
Každému zákazníkovi zasíláme elektronickou poštou fakturu. Chcete-li zaslat fakturu v "papírové" podobě klasickou poštou, účtujeme poplatek dle platného ceníku.

Vystavuje server WebDum.com Certifikát o vlastnictví domény?
Ano, zákazníkům, kteří vyžadují Certifikát o vlastnictví domény, tento doklad zasíláme. Účtujeme poplatek dle platného ceníku.

V�echny ceny jsou kone�n�. Provozovatel nen� pl�tce DPH.